Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Organizacija združenih narodov (OZN)

Organizacija združenih narodov (OZN) je najpomembnejša mednarodna vladna organizacija. Ustanovljena je bila 24. oktobra 1945, hkrati z ratifikacijo Ustanovne listine Združenih narodov. Zamisli o takšni organizaciji segajo v II. svetovno vojno, temeljni namen ustanovitve je bil urejanje povojnega mednarodnega sistema. Delovanje OZN posega na različna področja kot so varnost, socialno-ekonomski razvoj, človekove pravice, humanitarne dejavnosti, razvoj mednarodnega prava. Reševanje varnostnih problemov pa sodi med njene primarne dejavnosti. Ta njena vloga temelji na načelu kolektivne varnosti, ki naj zagotovi, da bo vsaka država, ki bi ogrožala mir ali izvajala agresivno dejanje izpostavljena različnim kolektivnim ukrepom in tudi vojaškim akcijam vseh ostalih držav. Vendar pa se je v praksi uporabnost takšnega načela pokazala kot zelo vprašljiva. Obdobje obstoja OZN tako zaznamujejo tudi številni vojaški konflikti v svetu. Doslej pa se je OZN uveljavila na področju mirovnih operacij. Številne mirovne operacije OZN so v preteklih 50 letih predstavljale pomemben instrument reševanja mednarodnih sporov.

OZN kljub svojemu velikemu pomenu danes bolj odraža kot pa oblikuje procese v mednarodni politiki v kateri delujejo suverene države, možnosti nadnacionalnih struktur da vplivajo na njihove odločitve pa so omejene. Kljub številnim pozitivnim dosežkom ta organizacija državam ne more nuditi varnostnih zagotovil. Slovenija je bila v OZN sprejeta maja 1992. V letih 1998 in 1999 je bila Slovenija članica Varnostnega sveta ZN. V svoji zunanji politiki Slovenija delovanju OZN pripisuje znatno pozornost. OZN zagotavljajo možnosti za aktivni prispevek Slovenije k mednarodnemu miru in varnosti, vendar pa je stopnja varnosti, ki jo članstvo v OZN zagotavlja državi odvisna od širših procesov v mednarodni skupnosti in od tega, koliko je OZN dejansko lahko učinkovita v ohranjanju varnosti in miru.


O strani