Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Dvostranska zavezništva z drugimi državami

Država lahko svojo varnost skuša povečati tudi s sklenitvijo dvostranskega zavezništva z drugo državo. Zavezništvo je formalni odnos, oziroma pogodba, s katero se države sporazumejo glede zagotavljanja vojaške in druge pomoči v primeru ogrožanja. Male države, kot je Slovenija, takšne sporazume najbolj pogosto sklepajo z večjimi državami. To pa dejansko tudi že pomeni nevarnost odvisnosti in podrejenosti večji zaveznici.

Vendar pa je takšen način zagotavljanja varnosti v sodobni Evropi očitno preživet. S koncem hladne vojne je bilo odpravljeno nasprotovanje med nekdanjima velikima zavezništvoma: Varšavskim sporazumom in zvezo NATO. Varšavski sporazum je razpadel, NATO pa se je bolj kot na funkcije obrambnega zavezništva pričel osredotočati na sposobnost, da kot organizacija vpliva na stabilnost in mir v t. i. evroatlantskem prostoru.

Sklepanje zavezništev tudi predpostavlja obstoj dejanskega ali potencialnega nasprotnika. Danes se takšna nasprotovanja v odnosih med evropskimi državami ne pojavljajo, jasno identifikacijo nasprotnika zamenjujejo manj določljive grožnje varnosti.

Nasprotno pa se uveljavljajo koncepti zagotavljanja varnosti s sodelovanjem in z integracijo v mednarodne institucije. V takšnih razmerah bi sklepanje zavezništev prestavljalo anahronizem, lahko pa celo nevarnost, ker zavezništva spodbujajo protizavezništva.

Dejansko konec hladne vojne v Evropi ni privedel do sklepanja novih zavezništev med državami, pač pa do izrazitih teženj srednjeevropskih in vzhodnoevropskih držav za vključevanje v institucije, ki so nekdaj pripadale t. i . Zahodni Evropi (EU in NATO). Ustvarjanje teh novih gospodarsko-političnih in varnostnih povezav ima malo skupnega s tradicionalnimi načini povezovanja v zavezništva.

Večina Evropskih držav, ki v preteklosti niso pripadale t. i. Zahodni Evropi si danes prizadeva za članstvo v EU in zvezi NATO, pri čemer je stopnja njihovega napredka različna, najbolj pa zaostajajo države, ki so bile v preteklosti soočene z oboroženimi konflikti, procesi demokratizacije in vzpostavljanja stabilnih družbenih struktur pa še potekajo. Zahodno od črte, ki jo predstavljajo zahodne meje Rusije, Belorusije, Ukrajine in Moldavije poteka oblikovanje gospodarsko, politično in varnostno povezane celote, kjer bodo imele pomembno vlogo evropske institucije. V takšni skupnosti obrambna zavezništva med posameznimi državami očitno v prihodnosti ne bodo imela nobenega pomena.


O strani