Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Globalnost ogrožanja varnosti

V sodobnem globaliziranem svetu so njegovi elementi (posamezniki, države, nevladne organizacije ipd.) vedno bolj povezani. Podobno velja tudi za sodobne grožnje varnosti, kar pomeni, da se lahko izredno hitro ali pa zelo počasi prenašajo iz ene države v drugo. Državne meje so nastale zaradi razmejevanja človekovih oblik organiziranja življenja na določenem ozemlju, kar pa ni vplivalo preveč na množico pojavov (groženj varnosti v našem primeru), ki se širijo neodvisno od umetnih meja. Grožnje nacionalni varnosti, ki se prenesejo preko meja v druge države lahko kaj hitro začnejo ogrožati nacionalno varnost teh držav in potemtakem mednarodno varnost. Mnogi viri izpostavljajo naslednje tipične primere sodobnih transnacionalnih groženj varnosti: tihotapljenje ilegalnega konvencionalnega orožja, mamil, nevarnih materialov (vključno z jedrskim orožjem), transferi ilegalnih migrantov, prenašanje nalezljivih bolezni, informacijske disrupcije (ogrožanje informacijske infrastrukture, npr. kiber terorizem in kiber kriminal) itd. Posebno kategorijo predstavljajo onesnaževanje okolja ter naravne in antropogene nesreče. Vojaško grožnjo globalni varnosti z največjimi možnimi posledicami pa predstavlja jedrski spopad med velesilami, kar pa po koncu hladne vojne ni preveč verjetno.

Na splošno je možno določiti smeri mednarodnega prenašanja omenjenih groženj. Ilegalno orožje navadno navadno potuje od razvitega severa k nerazvitemu jugu, kjer je več oboroženih konfliktov, ilegalni migranti in mamila se gibljejo od nerazvitega juga k razvitemu severu, nalezljive bolezni in informacijske disrupcije pa potujejo v obe smeri. Slovenija se nahaja na robu razvitega severa in je tranzitna država za večino omenjenih transferov, vedno bolj pa postaja že kar ciljna država.

Zgornja opredelitev značilnosti transnacionalnih groženj varnosti izpostavlja tudi njihovo pretežno nevojaško naravo, kar pa ne pomeni, da pogosto niso posledica vojaških konfliktov ali pa celo njihov vzrok. Transnacionalno širjenje ogrožanja varnosti je mnogokrat posledica že stopnjevane grožnje na nacionalni ravni (npr. oboroženi konflikt, konflikt med teroristično skupino in državo, razcvet kriminala itd.) ali pa vzrok nadaljnega stopnjevanja drugih groženj varnosti (npr. povišanje stopnje kriminala v ciljni ali tranzitni državi kor rezultat visoke stopnje ilegalnih migracij).


O strani