Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Statistika oboroženih spopadov po svetu

Statistika večjih oboroženih spopadov po svetu kaže, da je bilo največ teh pojavov v začetku devetdesetih let, ko njihovo število nikoli ni bilo manjše od 30. Po letu 1993 je njihovo število upadlo na nekje med 20 in 30 v vsakem letu. Statistika kaže, da sta v Evropi vojaško najbolj ogroženi območji Balkana in Kavkaza, na Bližnjem vzhodu je to območje, ki je naseljeno s kurdskim in palestinskim prebivalstvom, v Aziji pa gre za del osrednje Azije ter zahodni in vzhodni del južne Azije.

Leta 2001 je bilo po svetu 24 večjih oboroženih konfliktov na 22 lokacijah, kar predstavlja rahlo znižanje glede na leto 2000, ko je bilo 25 tovrstnih konfliktov. Med temi oboroženimi konflikti je bil le eden meddržavne narave (konflikt med Indijo in Pakistanom), medtem ko so bili ostali notranje narave. Regionalna razporeditev oboroženih konfliktov priča o tem, da je bilo leta 2001 največ aktivnih oboroženih konfliktov v Aziji (7) in Afriki (7), medtem ko je to število na Bližnjem vzhodu (4), v obeh Amerikah (3) in v Evropi (1) bistveno nižje.

Za več informacij o akrualnih oboroženih konfliktih glej npr. http://www.sipri.se.


O strani