Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Ali ne more Evropska unija Sloveniji zagotoviti zadostno varnostno zagotovilo?

Evropska unija nima obrambne zveze. Skupna evropska varnostna in obrambna politika (SEVOP), ki se šele vzpostavlja, ne predvideva kolektivne obrambe tako kot NATO, ki daje vzajemna varnostna zagotovila vsem članicam. Skupna deklaracija EU in NATO, ki je bila sprejeta 16. decembra 2002, ugotavlja, da gre za organizaciji, ki se s svojimi funkcijami na področju varnostne politike dopolnjujeta.

NATO in EU sta 16. decembra 2002 sprejela Deklaracijo o SEVOP (Skupna evropska varnostna in obrambna politika), ki temelji na načelih strateškega partnerstva, krepitvi medsebojnega sodelovanja, medsebojnih konzultacijah, dialogu in transparentnosti.

EU in NATO naj bi v okviru SEVOP vzdrževala naslednjo strukturo vojaških zmogljivosti:

NATO: Sile NATO za hitro posredovanje (NRF- NATO Response Forces) bodo namenjene bojnim operacijam visoke intenzitete. Cilj le-teh naj bi bila hitra napotitev oz. razmestitev v roku 7 dni z do 20.000 pripadniki, tudi na ozemljih, kjer ni bila predhodno vzpostavljena NATO infrastruktura. Vzpostavitev teh sil naj bi bila končana do l. 2006.

EU: Evropske sile za hitro posredovanje (RRF- Rapid Reaction Forces) bodo namenjene operacijam nizke intenzitete, kamor sodijo predvsem aktivnosti za vzdrževanje in ohranjanje miru. Temeljni cilj za oblikovanje evropskih vojaških zmogljivosti zahteva sposobnost hitre napotitve sil v roku 60 dni ter vzdrževanje operativnih sil z do 60.000 pripadniki. Na Evropskem vrhu v Helsinkih decembra 1999 se je Evropska unija odločila, da bo do konca leta 2003 vzpostavila enote za hitro in samostojno posredovanje, ki bi jih bilo možno uporabiti na kateremkoli kriznem območju zunaj območja Unije.

Več informacij:
http://www.nato.int/issues/nato-eu/index.htm


O strani