Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Zakaj NATO ravna po diktatu ZDA in ukrepa mimo Varnostnega sveta Združenih narodov?

ZDA so ena izmed članic zavezništva, ki imajo pri vseh pomembnih odločitvah znotraj zveze NATO en glas, prav tako kot vse druge države članice. Strah pred prevlado ZDA je neutemeljen, kar se je zelo jasno pokazalo tudi ob odločanju o začetku načrtovanja pošiljanja vojaške pomoči Turčiji, saj odločitev ni bila sprejeta, ker se z njo niso strinjale Francija, Nemčija in Belgija. ZDA so pomembna politična in gospodarska sila ter hkrati država, ki ima visoko razvite vojaške sposobnosti.

NATO ne ukrepa mimo VS OZN. Severnoatlantska pogodba je bila sestavljena v skladu z 51. členom Ustanovne listine OZN, ki potrjuje osnovno pravico neodvisnih držav do individualne ali kolektivne obrambe. Decembra 1992 so zunanji ministri držav članic NATO izjavili, da je zavezništvo pripravljeno podpreti tudi mirovne operacije v okviru Varnostnega sveta OZN, katerega primarna naloga je zagotavljati mednarodni mir in stabilnost. Med letoma 1992 in 1995 je zavezništvo sprejelo številne ključne odločitve, ki so privedle do operacij, v katerih so mornariške sile zveze NATO skupaj z ZEU najprej spremljale nato pa uveljavljale prepoved OZN glede letenja nad BiH. Odločilni ukrepi zavezništva v podporo OZN so skupaj z odločilnimi diplomatskimi prizadevanji prekinili obleganje Sarajeva, pripeljali do resnične prekinitve ognja in jeseni 1995 omogočili pogajanja o rešitvi konflikta.

Na Kosovu je NATO ukrepal, da bi preprečil humanitarno katastrofo in širitev konflikta na druge države. NATO je z zračnimi napadi prisilil srbski režim, da umakne svoje sile s Kosova in omogoči vračanje beguncev na njihove domove. V duhu resolucije Varnostnega sveta OZN št. 1199 so bile določene omejitve glede števila srbskih sil na Kosovu ter glede obsega njihovih operacij, po tem ko je bil s srbsko vlado dosežen ločen sporazum. Poleg tega je bilo dogovorjeno, da bo OVSE vzpostavila verifikacijsko misijo na Kosovu, ki bo spremljala izpolnjevanje zahtev na kopnem, NATO pa bo oblikoval misijo opazovanja v zračnem prostoru. Obe misiji podpira Resolucija VS ZN št. 1203.


O strani