Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Ali bodo slovenski vojaki sodelovali pri urejanju kriz po svetu?

Slovenski vojaki bodo sodelovali pri vzdrževanju mednarodnega miru in varnosti v svetu, tako kot so to delali v preteklosti in kot sodelujejo danes. Njihovo sodelovanje je vedno temeljilo na preudarnih ter strokovnih odločitvah in je bilo vedno uspešno ter na kriznih žariščih tudi visoko spoštovano.

Slovenija se je že s podpisom Ustanovne listine OZN obvezala, da bo kot članica varovala mednarodni mir in varnost ter organizaciji pomagala v vsaki akciji, ki bi jo OZN izvajala skladno z Ustanovno listino OZN. Ta pomoč lahko skladno s sedmim poglavjem Ustanovne listine vključuje tudi akcijo ob ogrožanju miru in agresivnih dejanjih.

Slovenija lahko odkloni vojaško sodelovanje v določeni operaciji, ki poteka tako pod okriljem OZN kot zveze NATO, če ima za takšno delovanje prepričljive razloge. Takšno odločitev spoštujeta obe organizaciji, vendar se je treba zavedati, da je vsaka odločitev o vojaškem posegu predhodno izčrpno obravnavana na politični ravni. Tako ima vsaka država priložnost, da predstavi svoje razumevanje problema, in tako se lahko usklajujejo mnenja.

Vsekakor pa je zmotno prepričanje, da bodo slovenski vojaki odhajali na križna žarišča sveta na zahtevo zveze NATO. Poklicna vojska ne pomeni najemniške vojske, temveč gre za prostovoljne poklicne vojake, ki so ustrezno strokovno usposobljeni ter se zavedajo vseh tveganj in prednosti, ki jih ta poklic prinaša.

Vsako odločitev o napotitvi vojakov bo sprejela Slovenija na politični ravni.


O strani