Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Zakaj Slovenija ne zaprosi za status nevtralnosti?

Za status nevtralnosti določene države ni dovolj enostranska izjava ali najava vlade, da bo vodila politiko nevtralnosti, čeprav je seveda taka izjava pomembna za pridobitev tega statusa. Pravno pridobi država status nevtralnosti na dva načina, z večstransko mednarodno pogodbo (Vatikan - Lateranski sporazum, 1929) ali s posebnim priznanjem mednarodne skupnosti (Avstrija - Moskovski memorandum, 1955). Status nevtralnosti obstaja tako samo nasproti državam, ki so sklenile mednarodno pogodbo oz. so državi priznale status nevtralnosti. Poseben primer je Švica, ki je pridobila status nevtralnosti nasproti celotni mednarodni skupnosti le na podlagi svoje izjave na Dunajskem kongresu leta 1815. Ta status ji je bil priznan zaradi njene tradicionalne nevtralnosti in je povezan z zgodovinskimi okoliščinami.

Za Slovenijo je malo verjetno, da bi pridobila države, ki bi jamčile njeno nevtralnost in z našo državo sklenile mednarodno pogodbo o trajni nevtralnosti.

Nenazadnje so se v zgodovini pojavile tudi številne kršitve statusa nevtralnosti, kot npr. napad in okupacija večih evropskih držav na začetku druge svetovne vojne, ki so predhodno razglasile nevtralnost - Danska, Norveška, Nizozemska, Belgija, Finska, Estonija, Litva, Latvija, Luksemburg in navsezadnje tudi Kraljevina Jugoslavija.


O strani