Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Ali NATO lahko posreduje pri kriznih situacijah in naravnih nesrečah?

NATO je v preteklosti že posredoval v primeru humanitarnih kriz, ki so bile posledica represije, oboroženega nasilja ali naravne nesreče.

V Bosni in Hercegovini so sile IFOR prebivalstvu nudile pomoč pri zagotavljanju zasilnih bivališč in medicinske oskrbe, sodelovale so pri obnovi plinskih, vodovodnih in električnih omrežij ter pri izgradnji šol in bolnišnic. Enote SFOR nudijo podporo UNHCR pri vračanju beguncev. V okviru sil SFOR delujejo tudi civilno-vojaške namenske sile (CMTF), ki so usposobljene za pomoč na 20 civilnih funkcionalnih področjih, med drugim na področju socialnih storitev (izobraževanje, zdravstvo), stanovanjskih vprašanj, komunalnih storitev, kmetijstva itd.

Namen akcije zveze NATO na Kosovu leta 1999 je bila prekinitev naraščajoče humanitarne krize, ki je nastala kot posledice sistematičnih kršitev človekovih pravic. NATO sile so spomladi 1999 tudi nudile pomoč beguncem s Kosova: sodelovale so pri zagotovitvi opreme in izgradnji taborišč za 50.000 beguncev v Albaniji, pri širitvi taborišč v Makedoniji, zagotavljanju medicinske pomoči, prevozu beguncev in letalskem prevozu človekoljubne pomoči (na tisoče ton hrane, vode, šotorov in medicinskega blaga). Danes KFOR med drugim nudi pomoč pri vračanju beguncev na njihove domove in zagotavlja medicinsko pomoč civilistom.

NATO posreduje tudi v primeru naravnih nesreč. V ta namen je bil že leta 1951 ustanovljen Odbor za civilno obrambo, ki je koordiniral pomoč ob poplavah Severnega morja leta 1953, ob poplavah v Firencah in Pisi leta 1966 in ob potresu v Italiji leta 1976. Maja 1998 je bil ustanovljen Evroatlantski center za koordinacijo ukrepanja ob nesrečah, ki ob posvetovanju z Uradom ZN za koordinacijo humanitarnih zadev skrbi za usklajevanje ukrepov ob nesrečah na zemljepisnem področju Evroatlantskega partnerskega sveta. Leta 2002 je posredoval ob katastrofalnih poplavah na Češkem in v Albaniji, leta 2001 ob poplavah v Ukrajini, leta 2000 ob gozdnih požarih v Makedoniji in snežnih viharjih v Ukrajini in Moldovi in leta 1999 ob potresu v Turčiji. Evroatlantski center poleg tega razvija tudi Evroatlantsko enoto za ukrepanje ob nesrečah, ki bo še okrepila zmogljivosti za pomoč ob naravnih nesrečah.


O strani