Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Kaj se bo zgodilo, če Slovenija zavrne povabilov NATO?

Zavrnitev povabila bi Slovenijo v mednarodnem prostoru močno oslabila, predvsem na regionalni ravni, in bi jo v dojemanju mednarodne skupnosti potisnila v miselni okvir JVE (Balkana). Z veliko verjetnostjo je moč trditi, da bi Slovenija v primeru zavrnitve povabila v NATO, v EU vstopila kot država, ki bi jo ob odsotnosti njene predhodne institucionalne vpetosti na Zahod, prepoznavali predvsem kot nekdanjo jugoslovansko republiko.

Če bi državljani zavrnili vključitev v zvezo NATO, bo vlada voljo večine spoštovala. Slovenija tako ne bi vstopila v kolektivno obrambno povezavo, to pa bi zmanjšalo njeno kredibilnost, pozicijo in moč v mednarodni politiki. Dejstvo je namreč, da se praktično vse slovenske večje stranke in vse dosedanje vlade, že več kot deset let zavzemajo za vstop v zvezo NATO. Če bi se na referendumu večina državljanov odločila proti, bi se izključili iz kroga držav, ki soodločajo in soustvarjajo obrambno in varnostno politiko modernega sveta. To bi posledično pomenilo predvsem manj varnosti za slovenske državljane in državo. Pomenilo bi tudi počasnejši proces profesionalizacije vojske in precej večje stroške, saj bi si morali sami zagotovili zadostno obrambno varnost države, ki pa nikoli ne bi mogla doseči nivoja, ki ga zagotavlja kolektivna varnost znotraj zveze NATO.


O strani