Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Ali obstaja možnost, da bi po vstopu v NATO namestili jedrsko orožje?

Strateški koncept NATO iz leta 1999 ne predvideva namestitve jedrskega orožja na območju novih članic zavezništva, tako tudi Slovenije. Za namestitev jedrskega orožja v Sloveniji zavezništvo nima nikakršnih razlogov in potreb.

Strateški koncept opredeljuje, med drugim, tudi temeljni namen ohranjanja jedrskih sil, ki je predvsem politične narave: ohranjanje miru ter preprečevanje nasilja oz. vojne s pomočjo odvračanja (deterrence) Politika odvračanja temelji na dejstvu, da bo grožnja s povračilnim jedrskim udarom s strani zavezništva potencialnega agresorja odvrnila od oboroženega napada na eno izmed držav članic.

Članice so se tudi obvezale, da bodo v Evropi ohranile ustrezne jedrske sile in sicer na minimalni stopnji. Tudi v ustanovnem aktu medsebojnega sodelovanja med zvezo NATO in Rusko federacijo, so se države članice obvezale, da nimajo nikakršne namere, nikakršnega načrta in nobenega vzroka za nameščanje jedrskega orožja na ozemlju novih članic zveze NATO.


O strani