Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Širitev zavezništva

NATO je s soglasno odločitvijo svojih članic povabil k začetku pristopnih pogovorov sedem držav. Širitev Zveze z državami iz srednje in vzhodne Evrope je najobsežnejša doslej in dokončno ukinja nekdanjo železno zaveso med državami zahodne in vzhodne Evrope.

V uvodnem nagovoru je GS NATO lord Robertson poudaril, da povabilo sedmim novim članicam zanje pomeni povečanje varnosti, hkrati pa krepitev Zavezništva ter pomoč pri izgradnji demokratične, združene in svobodne Evrope. Članstvo v najbolj učinkoviti varnostni in obrambni organizaciji pomeni tudi odgovornost. Vsaka država članica NATO nosi svoj del odgovornosti za učinkovito delovanje sistema kolektivne obrambe, kar velja tudi za povabljeno sedmerico.

Za Slovenijo vabilo v NATO pomeni, da so jo članice NATO prepoznale kot državo, ki je sposobna aktivno sodelovati v mednarodnih prizadevanjih za zagotavljanje in ohranjanje varnosti. Z odločitvijo Vrha v Pragi sta bili Sloveniji tudi zaupani večja odgovornost in aktivnejša umestitev v evro-atlantski prostor. S povabilom Slovenija postaja del velike evro-atlantske skupnosti držav, ki jih družijo skupne demokratične vrednote in si v okviru sistema kolektivne varnosti zagotavljajo svoj temeljni varnostni interes.

Predsednik vlade dr. Janez Drnovšek v svojem nagovoru na zasedanju Severno Atlantskega sveta dejal, da je Slovenija že do sedaj ves čas stala ob strani NATO kot zanesljiv in zaupanja vreden partner.

Odločitev Zavezništva o širitvi s sedmimi novimi članicami ima zgodovinske razsežnosti, ne le za povabljene narode, temveč za vso celino. Države, ki so bile povabljene v NATO bodo poživile organizacijo in okrepile njeno sposobnost, da tudi v prihodnosti ostane najpomembnejši sistem kolektivne obrambe.

Praško povabilo pomeni za Slovenijo začetek intenzivnega procesa zaključnih priprav za članstvo. Za NATO pa praški vrh predstavlja začetek pospešenega procesa transformacije v organizacijo, ki se bo znala odzivati na izzive sodobnega sveta (posebno na področju mednarodnega terorizma in širjenja orožja za množično uničevanje).

NATO se bo še naprej zavzemal za nadaljevanje "politike odprtih vrat", kar pomeni, da ima vsaka država možnost postati članica NATO, če bo sama tako želela in če bo izpolnila pogoje. To je tudi stališče, ki ga podpira Slovenija.

Več na strani www.nato.int


O strani