Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

NATO

Dosedanje sodelovanje

Do sedaj je Slovenija sodelovala pri organizaciji petnajstih raziskovalnih delavnic (Advanced Research Workshop). Cilj tovrstnih delavnic je oceniti obstoječe znanje na posameznem znanstvenem področju, prepoznati usmeritve raziskav v prihodnosti in spodbuditi tesnejše stike med znanstveniki iz različnih držav. V avgustu 1997 je Znanstveni odbor NATO objavil razpis za sodelovanje pri skupnih raziskovalno-razvojnih projektih v okviru novega podprograma "Znanost za mir" (Science for peace). Na razpis je predloge projektov poslalo 31 slovenskih strokovnjakov iz devetih organizacij. Zveze NATO je v sofinanciranje sprejela šest slovenskih predlogov projektov v skupni vrednosti 560.000 USD.

Glede na število prebivalcev se s tem Slovenija uvršča med najbolj uspešne države med nečlanicami NATO. Slovenska znanost se je že začela vključevati tudi v vojaški del znanstvenega programa. Gre za visoko kakovostne uporabne in industrijsko usmerjene raziskave in tehnološki razvoj, kar dokazujejo tudi prijavljeni patenti, izumi in znanstvene objave, ki izhajajo iz dela na teh projektih.

Med leti 1999 in 2001 je bilo slovenskim znanstvenikom dodeljenih 13 štipendij (Collaborative Linkage Grants), ki so namenjene spodbujanju sodelovanja med znanstveniki ali raziskovalnimi skupinami iz držav članic NATO in partnerskih držav, ki sodelujejo pri skupnem projektu. V letu 2000 pa je 6 slovenskih strokovnjakov prejelo štipendijo (Fellowships) za obisk raziskovalne organizacije v državi članici NATO.

Štipendije za študij v tujini je v letu 2000 je prejelo šest slovenskih raziskovalcev, istega leta je za povezave prejelo štipendije sedem projektov ter finančno podporo za izmenjavo dva projekta. Leta 2000 je NATO omogočil pripravo petih raziskovalnih delavnic in dveh letnih šol, ki so jih organizirali slovenski znanstveniki. Pri skupno 98 financiranih projektov so pri petih sodelovali slovenski znanstveniki.

V marcu 2002 se je slovenska delegacija udeležila 5. skupnega srečanja NATO RTB in partnerskih držav v Mandelieuju v Franciji, na katerem je državni sekretar za znanost na Ministrstvu za šolstvo, znanost in šport, dr. Zoran Stančič, nastopil s predstavitvijo z naslovom "Slovenian Perspective on the Role od Science in Context of Counter-Terrorism", kar je bila tudi prva predstavitev znanosti v Sloveniji v tem telesu zveze NATO.

V aprilu 2003 sta NATO in MŠZŠ v Ljubljani pripravila Informativni dan.

Dr. Chris De Wispelaere, direktor programa "Znanost za mir" je predstavil celoten znanstveni program zveze NATO, pri čemer bo opozoril tudi na spremembe, ki naj bi se v ta program uvedle v letošnjem letu. Kot predavatelji so na informativnem dnevu nastopili znanstveniki, ki že imajo izkušnje v sodelovanju v programu.


O strani