Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Razvoj in reforma Slovenske vojske skozi Akcijski načrt za članstvo

Sprejetje Akcijskega načrta za članstvo (ANČ) je NATO sprejel na vrhu v Washingtonu leta 1999 kot znamenje politike odprtih vrat ter izraz praktične in konkretne podpore držav članic zveze tistim partnerskim državam, ki se prizadevajo postati članice. ANČ je ena od najpomembnejših iniciativ, ki kandidatkam omogoča kakovostne, organizirane in vsestranske priprave za članstvo v zvezi, samo izvajanje ANČ pa, da se kar najbolj pripravijo na prevzem zavezniških obveznosti.

Na podlagi ANČ je SV od leta 1999 izvedla veliko reform, in to premišljeno, učinkovito in neboleče. S tem se je SV približala podobi sodobne vojske. Izvedene so bile tudi druge reforme, pomembne za obrambni sistem. Tako ANČ ne predstavlja le vojaške zadeve, ampak obsega vsa področja nacionalne varnosti: političnoekonomsko, obrambno-vojaško, vire, varnost in pravne zadeve. Pri političnoekonomskih dejavnostih gre za stabilen družbeni in ekonomski razvoj kandidatk, pri obrambno-vojaških zadevah pa za zmožnosti kandidatke, da lahko zadostno prispevajo h kolektivni obrambi zaveznic in novim nalogam zveze; pri tem je pomembno vsestransko sodelovanje kandidatk v Partnerstvu za mir (PzM). V zvezi z viri se predpostavlja, da vsaka kandidatka zagotovi zadostna sredstva za lastno obrambo, saj bo le tako lahko izpolnjevala svoje obveznosti iz članstva. Varnostne zahteve se nanašajo na uvedbo postopkov, ki zagotavljajo zahtevano stopnjo varovanja tajnih informacij. Pri pravnih zadevah pa morajo kandidatke pred vstopom v polnopravno članstvo zagotoviti usklajenost pravne ureditve sodelovanja z NATO s svojo notranjo zakonodajo.

Več informacij:
Slovenski akcijski načrti za članstvo v NATO


O strani