Slovenija >> NATO Skupno spletišče v podporo včlanjevanju Slovenije v NATO, uredniki Urad vlade RS za informiranje, Ministrstvo za zunanje zadeve in Ministrstvo za obrambo (aktivno od 2001 do 2004)
Slovenija in NATO

Slovenija in NATO
Nato
Koledar dogodkov
Pogosta vprašanja
Novinarsko središče
Dokumenti
Publikacije
Javno mnenje
Povezave
SlovenskoE-pošta

SLOVENIJA IN NATO

Organizacija severnoatlantskega sporazuma (NATO)

NATO (North Atlantic Treaty Organisation) je po svoji obliki obrambno zavezništvo držav. S podpisom Severnoatlantske pogodbe, 4. aprila 1949 so se ustanovitvene članice zavezale k medsebojni pomoči v primeru oboroženega napada na katerokoli od njih (člen 5). NATO glede na to določilo svojim članicam zagotavlja kolektivno obrambo. Hkrati pa Severnoatlantska pogodba (predvsem členi 1,2 in 4) vsebuje še vrsto načel za zagotavljanje miroljubnih odnosov in sodelovanje med članicami. Zvezo NATO tako pogosto obravnavajo tudi kot skupnost, kjer so uveljavljene določene skupne civilizacijske norme in vrednote. V preteklosti je NATO razvil številne skupne organe in druge oblike sodelovanja, tako, da je dejansko postal mednarodna organizacija, katere funkcije zdaleč presegajo zgolj zagotavljanje varnostnih jamstev. Po koncu hladne vojne, ko je bila zunanja vojaška nevarnost dejansko odpravljena, se je pokazalo, da je NATO organizacija, ki članicam omogoča sodelovanje in skupne aktivnosti s katerimi rešujejo nove varnostne probleme. Namesto zagotavljanja vojaškega ravnotežja se je NATO začel vse bolj ukvarjati s preprečevanjem nestabilnosti v svojem okolju. Sedanji Strateški koncept zveze NATO [Acrobat pdf, 160 Kb] kot temeljne naloge navaja zagotavljanje varnosti v evroatlantskem okolju, posvetovanja, odvračanje in obrambo, obvladovanje kriz ter partnerstvo z nečlanicami (člen 10). Članice zveze NATO ohranjajo vojaške zmogljivosti, ki omogočajo skupno obrambo, hkrati pa so te zmogljivosti pomembne za sposobnost pravočasnega delovanja v kriznih razmerah.

Z namenom preprečevanja novih nestabilnosti in drugih groženj varnosti je NATO pričel intenzivno sodelovanje z nečlanicami v okviru Evroatlantskega partnerskega sveta in Partnerstva za mir. Sodelovanje obsega varnostno- politične, vojaške, okoljske, znanstveno-tehnološke in druge vidike sodelovanja. Z istimi cilji pa je NATO izoblikoval tudi politiko širitve članstva, ki ne postavlja v ospredje nekdanje vojaške logike zagotavljanja varnosti, pač pa, kot je poudarjeno v Študiji o širitvi je predvsem način širitve stabilnosti v Evropi. Hkrati pa se je v primeru oboroženih konfliktov na Balkanu pokazalo, da je NATO organizacija, ki ima ustrezne politične in vojaške zmogljivosti za posredovanje v krizah, z misijami kot so SFOR in KFOR pa je pomemben element nadaljnjega zagotavljanja stabilnosti na tem območju. Po koncu hlade vojne je NATO organizacija z vedno bolj raznolikimi funkcijami in cilji. NATO ostaja obrambno zavezništvo, ki zagotavlja varnostna jamstva, hkrati pa izvaja korenite reforme, s katerimi postaja organizacija, ki je sposobna zagotavljati bolj celoviti pristop k varnosti.

Slovenija od leta 1994 aktivno sodeluje v programih sodelovanja zveze NATO z nečlanicami in si prizadeva za polnopravno članstvo v zavezništvu.

Slovenija je povabilo za članstvo pričakovala že leta 1997, vendar je zavezništvo takrat doseglo konsenz samo glede članstva treh novih držav.

Po tej širitvi pa je NATO ostal odprt za sprejem novih članic. Leta 1999 se je Slovenija vključila tudi v izvajanje Akcijskega načrta za članstvo, ki kandidatkam pomaga izvajati reforme potrebne za članstvo. Na vrhunskem zasedanju zveze NATO novembra 2002 Slovenija pričakuje povabilo za članstvo.

S tem, ko bi Slovenija v nekaj letih po povabilu postala polnopravna članica zavezništva, bi dosegla vključenost v vse pomembne organizacije, ki oblikujejo varnostno podobo Evrope. Čeprav absolutne varnosti, glede na vse bolj raznolike vire ogrožanja, na zagotavlja nobena organizacija, pa članstvo v organizacijah povečuje možnosti mednarodnega sodelovanja in enakopravne vloge pri sprejemanju odločitev.


O strani